Web Siteleri TSE’li Olacak

ODTÜ ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) işbirliğinde web sitelerinin uluslararası standartlara uygunluğunu belirleyen ve belgelendiren Türkiye’nin ilk ve tek akredite İnsan-Bilgisayar Etkileşimi laboratuvarı hizmet vermeye başladı.

Laboratuvarın kurucusu ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, yaptığı açıklamada, laboratuvarın kamu kurumları ve firmaların web sayfalarının kullanıcılar açısından ne derecede anlaşılır ve işlevsel olduğu konusunda araştırmalar yapacağını söyledi.

web tasarım

web tasarım

Çağıltay bu araştırma ile web siteleri ve bilgisayar sistemlerinin kullanımı konusunda şu tespitlerde bulundu :

  • ODTÜ ve TSE’nin çalışmaları neticesinde, gerekli uluslararası kalite standardını taşıyan web siteleri ve bilgisayar sistemleri işlevsel olduklarına dair kalitelerini belgelendirebilecekler.
  • Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından belirlenen ‘TS EN ISO/IEC 9241-151 İnsan Sistem Etkileşiminin Ergonomisi-Bölüm 151: Dünya Geneli Arayüzleri Kılavuzu’ standardı ile web siteler daha kullanıcı odaklı ve memnuniyet verici olacak.

Zaman ve bütçe tasarrufu sağlanacak 

Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, web sitelerinin genelinin işlevsel olmadığı için kullanıcılar tarafından eleştirildiğine dikkat çekti.

Bu sitelerin kalitesini tespit eden güvenilir bir sistemin bugüne kadar kurulamadığına değinen Çağıltay, ODTÜ’nün Türkiye’de ilk defa yapılandırdığı sistemle bu konudaki eksikliği kapatmayı hedeflediğini söyledi.

Kamu kurumu personelleri ve firmaların müşterileriyle iletişimini sağlamada önemli ter tutan web sayfalarının kullanıcılar tarafından verimli ve kolay bir şekilde kullanılmasının, kullanıcıların bu siteleri kullanımını artıracağını ifade eden Çağıltay, aynı zamanda firma ve kamu kurumlarının da zaman ve bütçeden önemli ölçüde tasarruf sağlanacağını vurguladı.

Kalite nasıl belirleniyor?

web sitesi

web sitesi

Çağıltay, ODTÜ İnsan Bilgisayar Etkileşimi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı’nda kullanıcıların göz hareketlerinin kayıt altına alınarak, daha sonra kullanıcının internet sitelerinde nerelere, ne kadar süreyle ve kaç kere baktığına ilişkin testler yapıldığını belirtti.

Bu veriler kapsamında, anlaşılması kolay ve rahat kullanılabilir etkileşimli ekranlar geliştirmenin ve bu ekranların işlevselliğini arttırmanın mümkün olduğuna dikkat çeken Çağıltay, laboratuvarın, arayüzlerin daha etkili ve verimli hale getirilmesine katkıda bulunduğunu söyledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: