Kayıp 526 milyon dolar

web tasarım

web tasarım

İşyeri Yazılım Birliği (BSA), geçen yıl Türkiye’deki korsan yazılım kullanma oranının yüzde 62 olduğunu açıkladı. BSA’dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin 2011 yılında korsan yazılım kullanma oranı önceki yıla göre değişmeyerek yüzde 62’de kaldı. Geçen yıl 3 bilgisayarın 2’sine korsan yazılım  yüklenirken, bu oranların ekonomiye zararının 526 milyon dolar olduğu bildirildi.

BSA tarafından global yazılım korsanlığına ilişkin bu yıl dokuzuncusu yapılan araştırma, dünyanın önde gelen bağımsız araştırma şirketlerinden IDC ve Ipsos Public Affairs işbirliği ile  yürütüldü. Bu yılki çalışmaya dünya bilgisayar pazarının yüzde 82’sini oluşturan 33 ülkeden 15 bin bilgisayar kullanıcısı katıldı. Araştırmada, ticari yazılımlarda korsan kullanımın bir önceki yıla oranla düşüşe geçtiği ortaya çıkarken, yazılımların toplamına bakıldığında korsan kullanımın önceki yılla aynı orana, yüzde  62’ye çıktığı korsan yazılım kullanımının ev kullanıcıları tarafından daha fazla olduğu tespit edildi.

Araştırmaya göre bazı ülkelerdeki korsan yazılım kullanım oranları ise şöyle: “Çin yüzde 77, Japonya yüzde 21, Belçika yüzde 24, Fransa yüzde 37, Almanya yüzde 26, Yunanistan yüzde 61, Polonya yüzde 53, Romanya ve Rusya yüzde 63, Suudi Arabistan  yüzde 51, İsrail ise yüzde 31.” Araştırmada ayrıca bilgisayar kullanıcılarına korsan yazılım kullandıklarını bilip bilmedikleri sorulurken, gelen yanıtlar kullanıcıların yüzde 46’sının bilerek korsan yazılım edindiklerini ortaya  koydu. Araştırmaya göre aktif olarak bilgisayar kullananların sadece yüzde 25’i yakalanma korkusu nedeniyle korsan yazılımdan uzak durabileceğini belirtirken, yüzde 45’i başlı başına  yazılımın lisanssız olmasının bir uzak durma nedeni olduğunu söyledi. BSA Türkiye Direktörü Semih Sağman, araştırmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’de maalesef korsan yazılım kullanma suçu işlenmeye devam ediyor. Bilgisayarlara halen  lisanssız yazılımlar yükleniyor. Bu suçu engellemek için Kültür Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü’nden önemli düzeyde destek alıyoruz. Bu desteklerin diğer resmi kurumlar nezdinde de  devam etmesi ülke ekonomisi için büyük önem taşıyor” dedi.

Bilgisayar kullanıcıların sadece dörtte birinin yakalanma korkusu nedeniyle lisanslı yazılım seçme kararı aldığını gösteren sonuçlardan yola çıkarak, denetimlerin daha etkin ve sık olması  gerektiğini düşündüklerini belirten Sağman, “Bugün Türkiye’deki 100 otomobilden 62’sinin kaçak olduğunu düşünebiliyor musunuz? Ticari yazılımlarda maalesef böyle bir durum var. Oran  çok yüksek, ekonomimizin çok ciddi kaybı var ve kullanıcılar durumun ciddiyetinin tam olarak farkında değiller. Dünya ortalamasına baktığımızda korsan yazılım oranı yüzde 42, AB  ülkelerinde yüzde 33, Türkiye’de ise yüzde 62. Ülke olarak koyduğumuz hedefler ile bu oranlar hiç uyuşmuyor. Eğer gelişmiş ülkelerdeki standartlara ulaşmak istiyorsak öncelikle emeğe  saygının ve suç işlememenin önemini anlatmalıyız” ifadelerini kullandı. Sağman, BSA Türkiye olarak ilgili bakanlıklar ve kurumlarla lisanslı yazılım kullanımın önemini artırmaya yönelik görüşmelerine devam ettiklerini belirtti.

web tasarım sitesi olarak en yeni ve en güncel haberlerle karşınızdayız

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: